V lepším případě jen pokožku podráždí, v horším vytvoří alergii nebo vypustí do těla škodliviny, jejichž následky si vaše děti ponesou do konce života. Jaké jsou sporné látky používané v kosmetice, které možná svému miminku každý večer v dobré víře sami aplikujete na tělo?
Endokrinní disruptory. Možná jste o nich už někdy slyšeli, možná označení pro látky s negativními účinky na hormonální systém slyšíte poprvé. Jde o konzervanty, sluneční filtry nebo antibakteriální látky obsažené v kosmetice, nad jejichž (ne)závazností často visí otazník. Jak je poznat? Které to jsou? My vás s některými z nich dnes seznámíme.
Parabeny a spol.
Asi nejkritizovanější skupinou sporných látek jsou parabeny (vyskytují se v 90 % kosmetiky na trhu), zejména propylparaben a butylparaben. Propylparaben se chová obdobně jako ženský hormon estrogen, může přispět ke vzniku hormonální nerovnováhy a vzniku zdravotních problémů. Samozřejmě může i pokožku nepříjemně podráždit nebo vyvolat alergii. Od dubna 2015 se tyto látky podle nařízení Evropské komise nesmějí vyskytovat v přípravcích pro děti do tří let, které se neoplachují a jsou určeny k ošetření pokožky pod plenkou.
Další riziková látka: formaldehyd. Asi vás překvapí, že přestože je formaldehyd prokazatelně škodlivý karcinogen, je pro použití v kosmetice v Česku stále povolený, jeho množství je přitom regulováno na 0,6 % v obsahu. Na obalu ho většinou nenajdete, zato tam najdete látky, které formaldehyd postupně uvolňují a mohou být tudíž nebezpečné: jde například o DMDM hydantoin nebo Diazolidinyl urea a další.
Další dráždivou látkou je laurylsulfát sodný (SLS), který se často používá v mýdlech i šamponech, protože na sebe při smíchání s vodou dobře váže mastnotu a špínu, ten také může způsobit podráždění. Další látky jsou metylizotiazolin, fenoxyethanol nebo propylenglykol. V antibakteriálním mýdle se někdy vyskytne triclosan, látka, která se hromadí v lidském těle a může způsobovat kožní alergie.
I opalovací krémy mohou škodit
Při výběru letní kosmetiky byste se měli soustředit i na problematické UV filtry, které také mohou narušovat hormonální systém. Patří mezi ně benzofenony (BP-1, BP-2, BP-3), ethylhexyl methoxycinnamate (EHMV, OMC), 4-methylbenzylidene-camphor (4-MBC), 3-benzylidene-camphor (3-BC) nebo oktyl methocinnamát. Pro děti určitě vždy používejte jen speciální dětské opalovací krémy! UV filtry hledejte i na obalu některých tekutých mýdel, kam je výrobci přidávají, aby podpořili zachování lákavé barvy.
Riziko? Koktejlový efekt!
Než se začnete děsit a kritickým pohledem nahlížet na produkty se spornými přísadami, které už (možná) máte doma vyskládané, je dobré si uvědomit, že velmi záleží na četnosti i způsobu jejich použití. Pokud jde o šampon nebo mýdlo, které se po aplikaci smyje, riziko je minimální. U krémů, které zůstávají na pokožce, už je ale na místě více než zpozornět a u přípravků, které používáte na místa, které dítěti zakrýváte plenou, a tudíž hrozí riziko zapaření a intenzivnějšího vstřebání, byste měli složení přípravků prověřit raději hned dvakrát. Přitom nejde jen o krémy, ale i o vlhčené ubrousky…
Současně je nutné si uvědomit, že ačkoli většina takto podezřelých látek je státem nebo Evropskou unií regulována co se týče množství, ve kterém se ve finálním výrobku mohou objevit, existuje takzvaný koktejlový efekt, který upozorňuje na to, že většinou nepoužíváte pouze jeden kosmetický přípravek, a tudíž se množství rizikových látek sčítá.
Rozpoznání hrozby bude snazší
Dobrá zpráva je, že se nemusíte stát malým chemikem, abyste potenciální kosmetickou hrozbu v obchodě odhalili. V Německu je velmi populární aplikace ToxFox, která vás dokáže po naskenování čárového výrobku upozornit na obsažené problematické látky. Obdobná aplikace je vyvíjena i pro dalších 13 zemí Evropy včetně Česka a má být dostupná na jaře 2019.
Pod lupou takové aplikace určitě v drtivé většině případů obstojí přírodní kosmetika, která je příjemnou alternativou ke zmíněným chemickým koktejlům – z produktů LB Organics vám můžeme doporučit například Jemný dětský koupelový gel a šampon s heřmánkem a levandulí, masážní olejíček pro děti nebo hydratační krém na dětský zadeček. Je jen na vás, jakou cestou se vydáte vy a vaše miminko.
Foto: Shutterstock.com